המרכז לטיפול בטראומה בשיתוף בעלי חיים

פעמוני רוח, בית מחסה לבעלי חיים ומרכז טיפול רגשי בשיתוף בעלי חיים, פתוח כמרכז יעודי לטיפול רגשי למתמודדות ומתמודדים עם פוסט טראומה. במרכז צוות טיפולי מוכשר לטיפול בפוסט טראומה, ובעלי החיים לוקחים חלק לבחירת המטופלות/ים ולבחירת בעלי החיים.

המרחב כולו מותאם לטיפול בפוסט טראומה, ומהווה מרחב מרחב בטוח ליצירת שיח וחוויות כמו גם קשר טיפולי וקשר עם בעלי החיים.

במרחב פעמוני רוח לכולם, ההולכים על 2 ועל 4 זכות לראות ולהראות, זכות להיות הוא עצמו ולא אובייקט ברשות אחרים.  

פרחים

מהי טראומה?

טראומה היא ארוע המאיים על שלמות הגוף ו/או הנפש שלנו. טראומה יכולה להיות יחידה או מתמשכת (ואת זו מכנים טראומה מורכבת). הטראומה, בהגדרתה, היא חוויה בלתי נסבלת. לכן, כאשר נוצרת פוסט טראומה, הגוף והנפש סובלים מסימפטומים ומצלקות שהותירה הטראומה. חותם בנפש, ברגש, ביכולת לשמחה ויצירת אינטימיות, ואפילו בשינויים פסיולוגיים.
ואן דר קולק אמר כי טראומה מכניסה את הגוף, הנפש והמוח למצב של דריכות ותחושת סכנה קבועה. לכן פוסט טראומה כרוכה בתגופות גופניות, מוחיות ונפשיות גם יחד. המוח מגיב באותו אופן שהגיב לטראומה ברגישות אין קץ על כל תזכורת ולו הכי קטנה לארוע הטראומתי. הורמוני דחק מופרשים ביתר קלות ובריכוזים גבוהים יותר.

טיפול בטראומה

טיפול בטראומה עובד בשני מישורים:

הרובד הראשון, חוויות רגשיות וקוגניטיביות. חלק זה, מטרתו יצירת קשר, חוויה ומרחב בטוחים, שיהוו בסיס לייצוב סימפטומים בשלב ראשון, ועיבוד הטראומה בשלב השני, משמע עיצובה כנרטיב דרך התבוננות בשלושת הרבדים הטראומתיים, והתבוננות על החיים דרך משקפיים חדשים לצידה של
הטראומה. הרובד השני, עבודת גוף על יצירת חוויות שונות באופן קיצוני מהחוויה הטראומטית. כאן המטרה היא יצירת תחושת שליטה ובחירה השונות באופן קיצוני מתחושת חוסר האונים והקריסה המתרחשות בטראומה. יחד, שני אילו ייצרו תחושה מחודשת של יכולת ויסות ומיומנויות שליטה חדשות, וארגון מחדש של תפיסת החיים.

מדוע טיפול בטראומה בעזרת בעלי חיים הוא טיפול אפקטיבי ומומלץ?

פרח

נוכחות וביטחון

נוכחות בעלי חיים במרחב מאפשרת לנו לייצר מרחב בטוח, המציע קשר לא אנושי ולא מילולי אך יציב. התחושה
הבטוחה שבעלי חיים יכולים להעניק היא מטרה, אך גם דרך ובסיס לעבד חלקים טראומטיים.

מרגנית אייקון

גוף - מוח ונפש מוצאים מנוחה

הקשר עם בעלי חיים מאפשר התייחסות לכל החלקים המעורבים החוויה הפוסט טראומית: הגוף, שנמצא במצב דריכות, ויוכל למצוא רגעי מנוחה בקשר עם בעל חיים.

 המוח, בעיקר האונה הימנית, דרכה חווים טראומה, אשר מתקשרת ללא מילים, ממש כמו בעלי החיים. הנפש, דרך חוויתיהם של בעלי החיים המשתקמים שלנו, דרך תחושת השותפות שבין בעל חיים ואדם שחוו חוויות קשות, דרך יצירת חווית קשר והתקשרות בטוחים וחדשים
ודרך יצירת להקה ותחושת שייכות.

חמניה

קשר חדש - תחושה חדשה

העבודה עם טראומה במרחב המשתף בעלי חיים ייחודית. היא מכילה בתוכה את הפוטנציאל לייצירת חוויות רגשיות חדשות, וחוויות גופניות חדשות.

למעשה, עצם נוכחותם של קשרים בין מטופלים לבעלי חיים, היא זו הפותחת את הפתח לקשר חדש, תחושה חדשה, ארגון מחדש של תפיסת חוויתית והקשרותית. 

אייקון של סחלב

הזכות להכרה, נרטיב ושם

כל אילו לא יכלו להתאפשר אם נוכחות בעלי החיים מנכיחה החפצה כלשהי, המשחזרת באופן ישיר חוויות טראומטיות לכן, במרכז שלנו כל בעלי-חיים מקבל שם, הוא זכאי להכרה ולנרטיב משלו. יש לו זכות לראות ולהראות, לעזור ולהעזר.

במרכז לטיפול בטראומה של ״פעמוני רוח״ אנו מייצרות מראש מרחב שמאפשר את כל אילו גם עבור המתמודדים עם פוסט טראומה על גווניה.
אנו מנכיחות את הזכות להכרה, לנרטיב ושם. הזכות שלא להיות אובייקט.

הצוות הטיפולי של המרכז בטיפול בטראומה של עמותת ״פעמוני רוח״ :

נועם רודיך פעמוני רוח

ד״ר נועם רודיך

מטפלת רגשית המשתפת בעלי חיים בוגרת מכללת אורנים. ד"ר למדעי הרפואה. מקימת המרכז הטיפול פעמוני רוח.  עובדת בשיתוף מרכז הסיוע לנפגעי ונפגעות טראומה מינית של אזור השרון. בעלת ניסיון בטיפול פרטני בנפגעות טראומה מינית בבית אלה (חלופה אשפוזית לנפגעות טראומה מינית), ובמרכז מעיין לטיפול בטראומה מינית של הרווחה. מטפלת במרכז פעמוני רוח בנוער ומבוגרות/ים הסובלים מפוסט טראומה.
יולי טל

יולי טל

מטפלת בתנועה בשיתוף בעלי חיים. מטפלת בילדים ונוער מרקעים טראומטיים וסיפורי חיים מורכבים. מנוסה בעבודה פרטנית  עם נשים דרך תנועה ומודעות לגוף.  
 

לקביעת שיחת ייעוץ במרכז לטיפול בטראומה בעזרת בעלי חיים לחצו כאן>>>

טיפול פרטני בפוסט טראומה

אצל כל איש ואישה, נער ונערה ואף ילדים וילדות הסובלים מפוסט טראומה, ניכרת השפעת הטראומה על אזורים נרחבים בחייהם. פוסט טראומה מייצרת סימטומים שונים: ניתוקים, המנעויות, קשיי שינה, חרדות, זכרונות פולשניים, חלון סיבולת מצומצם, צמצום חברתי, הפרעת אכילה, פגיעה עצמית ועוד. פוסט טראומה עלולה להשפיע על חיי חברה, על תפקוד יומיום, על קשרים בין אישיים, על יצירת אינטימיות, מייצרת קהות חושים ועוד. 

הטיפול הפרטני המשתף בעלי חיים מטרתו יצירת קשר בטוח, עיבוד הטראומה, והתבוננות על מקומה בעולמה של המטופל/ת. התהליך מצריך מרחב בטוח לכל סוג קשר: מילולי, שאינו מילולי, ולשפת הגוף. כל טיפול פרטני בפוסט טראומה מותאם אישית לצורך למטרה וכמובן למטופל/ת. שיתוף בעלי החיים נעשים לבחירת המטופל/ת ולבחירתם האישית של בעלי החיים. 

המרכז מאפשר טיפול פרטני ארוך טווח, ללא זמני המתנה ארוכים. אנחנו מאמינות כי ככל שטיפול בפוסט טראומה יתחיל מוקדם יותר כך הסיכוי להפחתה בסימפטומים תפתח והרווחה הנפשית תגדל. בנוסף, אנחנו מעודדות ולוקחת חלק בעבודה מערכתית, ע"פ הצורך, משמע שיתוף פעולה עם מרכזים טיפוליים נוספים, עבודה בשיתוף פסיכיאטרים מוכווני טיפול בטראומה ועוד. 

טיפול קבוצתי בפוסט טראומה

החיים עם פוסט טראומה עלולים להיות חיים בודדים. חיים עם סוד, חיים שלא בהכרח מובנים למי שאינו עבר וחווה טראומה, וצמצום הקשרים החברתיים שבעקבות פוסט טראומה.  מי כמו בעלי חיים יכולים להבין זאת. קבוצה טיפולית היא קבוצה שבה אפשר להרגיש שייכות. שייכות לקבוצה, לתהליך, לעיבוד העבר, להתחלות חדשות, ללמידה משותפת, להרגיש חלק. 

במרחב שלנו, מרחב המשקם בעלי חיים, בעלי החיים הם חלק מהקבוצה. הם יכולים לנחם, הם יכולים לספר על הטראומות שלהם בדרך משלהם, הם יכולים לבקש ולתת מגע מיטיב. להם, כמו למטופלים/ות שלנו יש סיפורי עבר וגם הם, כמו המטופלות/ים שלנו, זקוקים למקום חם ומנחם. גם אצלם, כמו אצל המטופל/ת שלנו, היו חוויות קשות ששינו את חייהם, את היכולת להרגיש חלק מלהקה, את המורכבות היומיומים בתפקוד. הם מבינים היטב כמה רגע קטן בחיי יומיום יכול להזכיר טראומות בקלות בלתי נסבלת. 

יחד, הלהקה האנושית ולהקת בעלי החיים שלנו, מאפשרים לגעת בנושאים כמו תפקודי יומיום, קשיי שינה, סימפטומים פוסט טראומטים, חיי חברה, התמודדות עם מקומות עבודה, כעסים, אשמה ובושה, תחושות גוף ועוד ועוד. כל אילו, דרך קשר משקם עם בעלי החיים וסיפור שיקומם האישי. חלקם יבקשו הזנה במהלך פגישותינו. חלקם יבקשו שהיה משותפת. חלקם יבשקו מגע מיטיב. חלקם, ממש כמו אצלינו, יבחרו שלא לקחת חלק לעיתים. גם להם מצבי רוח. גם להם רגעים קשים ורגעים נעימים. השותפות בינינו, בין בני האדם, לבעלי החיים, היא שותפות עם כוחות ריפוי. היא מאפשר חווית נפשית ופיסית חדשה. חוויה המבוססת על שותפות ברגעי הקושי, ושותפות ברגעי תקווה. 

הקבוצה הטיפולית פעילה בימי ראשון ב 17:00-18:00 החל מחודש אוקטובר 2021 בעלות של 250 שקלים לחודש. גודל הקבוצה 5 משתתפות. 

מעדיפים שנחזור אליכם? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!