טיפול רגשי למבוגרים בעזרת בעלי חיים

טיפול רגשי הנעזר בבעלי-חיים הוא תחום טיפולי בתחומי הפסיכותרפיה.

הוא מתבסס על הרעיון של יצירת יחסי "כאן ועכשיו" בחדר הטיפולים עם בעל-חיים דרכם ניתן ליצר שינוי בדפוסים של יצירת קשר שמעוררים קשיים רגשיים ומורכבויות. 

תוכניות הטיפול שלנו:
טיפול אישי למבוגרים בעזרת בעלי-חיים.
טיפול קבוצתי למבוגרים בעזרת בעלי-חיים.
טיפול רגשי אישי הנעזר בבעלי-חיים לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים וייחודיים.
טיפול בטראומה בעזרת בעלי חיים.

יער הרים ואגם

מהם היתרונות בטיפול רגשי הנעזר בבעלי- חיים?

בעל-החיים שבטיפול מאפשר להנכיח דפוסי קשר של המטופל בטיפול.
בעלי-החיים מאפשרים מגע מנחם.
בעלי- החיים מאפשרים לנו לפתח יכולות תמלול דרך תחושות גוף ושפת גוף.

התפיסה הטיפולית של מרכז פעמוני רוח:

אצלינו במרכז פעמוני רוח, מטרתו של הטיפול הרגשי, טיפול בגישה פסיכו-דינאמית, היא להגיע לתובנות על מצב רגשי המעורר התנהגויות, תחושות ורגשות בשיתוף בעלי-חיים, אם המטופל בוחר בנוכחותו של בעל החיים ואם בעל-החיים בוחר להיות נוכח במרחב.  
אתיקה מעל הכל. אתיקה כלפי בעל-החיים ואתיקה כלפי המטופלים.

סביבה ששומרת על בעל החיים ושומרת על המטופל, כל אחד כפרט עם צרכים משלו, כל אחד בעל זכות לראות ולהראות –רק היא מאפשרת תהליך טיפולי אמיתי. 

בתוך סביבה כזו מתאפשרים תהליכי גדילה נפשיים אמיתיים. 
אנו מאמינים כי הסביבה הטיפולית, בה בעלי-החיים בעצמם מקבלים טיפול ושיקום, היא סביבה שמורה ומגינה על המטופל ועל בעל-החיים.

מטופל הוא אדם שלם, עם רצונות, צרכים, סיפור, חסכים, מאוויים. לכל אילו מגיע מקום מחדר הטיפולים. לבעלי- חיים סיפור דומה. 

כשם שאין שני אנשים זהים וכל אחד הוא יחיד ומיוחד כך גם אין שני בעלי-חיים זהים וכדי שייווצר קשר ייחודי נדרשת היכרות מעמיקה בין השניים. 
בטיפול הנעזר בבעלי-חיים, בעלי-החיים מייצרים סביבה לא שיפוטית, מאפשרים מגע מנחם, תקשורת לא מילולית,

קשר חדש ולא טעון, מאפשרים תחושת גבולות גוף ויכולות תמלול דרך תחושות גוף ושפת גוף.

הם רגישים למטופלים ולעיתים גם מאפשרים תהליך טיפולי לאחר  שקשרים טיפוליים אחרים לא צלחו.

צדף אייקון

טיפול פרטני למבוגרים  בעזרת בעלי-חיים:

לכל אדם חווייות החיים הייחודיות לו, וכל אדם עומד בפני אתגרים משמעותיים המשפיעים באופנים שונים על חייו.
לעתים אתגרים אלה פוגעים ביכולתנו להיות בקשר עם אחרים משמעותיים, לתפקד במרחבי חיים שונים כעבודה, בית ומשפחה.
אנו מאמינים שאנשים זכאים לאוזן קשבת ועזרה בהתמודדות עם האתגרים הללו.
אנו מאמינים כי בכוחו של כל אדם להתחזק, להתפתח, לתהוות, לבחור ולהשפיע על דרכו וחייו. 
העבודה עם בעלי- החיים מאפשרת התנסות בקשר אמפתי ולא שיפוטי, ומחקרים רבים מצביעים על האיכויות הטיפוליות של קשר עם בעלי-חיים בהתמודדות עם דכאון, חרדה וטראומה, וגם בהתמודדות עם לחצי ואתגרי היום-יום שלעיתים משפיעים רבות על חיינו.

צדפה אייקון

טיפול בטראומה בעזרת בעלי- חיים:

בפעמוני רוח מרחב לטיפול בטראומה וטראומה מורכבת בצוות המרכז נשות מקצוע בעלות הכשרה ממוקדת בטיפול בטראומה, כמו גם טראומה מורכבת.
המרחב מותאם לצרכים הייחודיים שמביאה עמה ההתמודדות עם הטראומה, כאשר טיפול הנעזר בבעלי-חיים הוכח כבעל איכויות תרפויטיות המסייעות להתמודדות ומקדמות את הטיפול. 
במרכז פעמוני רוח כל בעלי-חיים מקבל שם, הוא זכאי להכרה ולנרטיב משלו. יש לו זכות לראות ולהראות, לעזור ולהעזר.
כך אנו מייצרות מראש מרחב שמאפשר זאת גם עבור המתמודדים עם טראומה על גווניה. אנו מנכיחות את הזכות להכרה, לנרטיב ושם. הזכות שלא להיות אובייקט. 
בעלי-חיים מאפשרים אינספור אפשרויות טיפוליות ותמיכתיות, כאשר לעתים עצם נוכחות בעלי- החיים במרחב מאפשר ומקדם רגיעה נפשית ושהות נעימה לה חלק מהאנשים זקוקים בחייהם.
שיתוף בעלי-החיים מאפשר מגע גוף מיטיב ויצירת מרחב לתחושת גבולות גוף, חלון הזדמנויות ליצירת קשר והתקשרות מיטיבה חדשה, קשר לא מילולי ולא שיפוטי.
 בעלי- החיים יכולים להיות שותפים נהדרים בקרקוע, ברגעים קשים, ביצירת מרחב של שותפות בקושי.
הם מייצרים חווית ''כאן ועכשיו'', ואפשרות לעיבוד חוויות מורכבות וכואבות בסביבה בטוחה. ​ ​

מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה!

צדף אייקון

טיפול קבוצתי למבוגרים  בעזרת בעלי חיים:

במרכז נערכים מפגשים טיפוליים קבוצתיים למבוגרים עם צרכים מיוחדים, ובעתיד תפתחנה גם קבוצות למבוגרים המתמודדים עם טיפול בבן משפחה חולה. 
כאשר מדובר בטיפול קבוצתי, בייחוד בקבוצות טיפול של אנשים המתמודדים עם מגבלה קוגניטיבית או תפקודית זו או אחרת, יש צורך ביצירת סביבה בטוחה ותחושת שייכות המאפשרת טיפול מיטיב לכל אחד מהמשתתפים. ​ בתהליך מקביל, כשם שבעלי-החיים שלנו הנמצאים  בתהליך שיקום מפתחים שייכות ללהקתם, כך אנו מנסים לאפשר לאנשים לפתח תחושת שייכות בקבוצה.
מבוגרים שמורגלים בחווית התלות במבוגרים אחרים או במסגרת בה הם נמצאים, הופכים בתוך בית המחסה שלנו למטפלים בעצמם, מטפלים בבעלי-החיים.
בקשר שנוצר בין האנשים לבעלי-החיים, עולים התכנים המורכבים בחייהם; התלות וגם הדרך לעצמאות, הרצונות, החלומות והשאיפות.
היחס לבעלי-החיים של כל אחד מחברי הקבוצה הופך לשיח משמעותי על התקשורת עם העולם, והיכולת הקבוצתית לטפל יחד בבעלי חיים מאפשרת שיח פתוח על קשר, קבוצת שווים, תלות, עצמאות והזכות לסיפור חיים אישי. ​ ​

קונכיה אייקון

טיפול רגשי פרטני הנעזר בבעלי- חיים לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים וייחודיים: 

אנו מאמינים כי כל אדם, באשר הוא אדם זכאי לחיי רווחה. אנו מודעים לכך שבני אדם מסוימים המתמודדים עם מוגבלות/נכות זו או אחרת זקוקים לתנאים מותאמים שיאפשרו להם חיי רווחה להם הם זכאים.
טיפול רגשי הנעזר בבעלי-חיים, כאשר הם עצמם זוכים לרווחה בתהליך השיקום שלהם, זו בעינינו הדרך להנכיח את הזכות לרווחה עבור כל בני האדם ולהביע את האמונה בתהליכי השיקום והטיפול. המרכז שלנו מונגש עבור כלל האנשים המתמודדים עם קשיים ומוגבלויות נפשיות ופיזיות.
מבחינה טיפולית, אנו מרגישים כי מפגש של המטופל ובעל-החיים מבסס את היכולת לבנות סיפור חיים שלם, סיפור עם עבר של ילדות, התבגרות, יחסים עם דמויות משמעותיות, ממש כמו שעברו ועוברים בעלי-החיים המשתקמים שלנו.
לעתים, אנחנו פוגשים בסיפורם של המטופלים דרך סיפורם של בעלי-החיים, שהופכים את הסיפור בהיר יותר.  אנו מטפלים במבוגרים עם קשיי תפקוד והסתגלות, אוטיזם אוכלוסיה מבוגרת ודמנטית (טיפולי בית), ומתמודדי נפש.
המפגש הייחודי בין אדם שעבר פגיעה לבין בעל- חיים שעבר פגיעה מאפשר לכאוב יחד, אך גם לספר את הסיפור המושתף ולזהות יחד כוחות, חוזקות ועוגנים.
מנסיונינו, בעבור הרבה מהאנשים המטופלים אצלנו, בעלי- חיים מהווים קשר בטוח, מנחם ומגן, גם אם הקשרים האנושיים הם קשרים מורכבים עבורם.
בעלי- החיים אינם שופטים, אינם פוגעניים, ולא פעם מאפשרים סביבה מוגנת ואוהבת וקשר בטוח, ולכן הטיפול הנעזר בבעלי- חיים הוא בעל חשיבות ומשמעות רבה לבעלי- החיים ולאנשים.

לקביעת טיפול בפעמוני רוח בעזרת בעלי- חיים:

Cookie Consent Banner by Real Cookie Banner