טיפול רגשי בבני-נוער בעזרת בעלי חיים

טיפול רגשי הנעזר בבעלי-חיים הוא תחום טיפולי בתחומי הפסיכותרפיה.

הוא מתבסס על הרעיון של יצירת יחסי "כאן ועכשיו" בחדר הטיפולים עם בעל-חיים דרכם ניתן ליצר שינוי בדפוסים של יצירת קשר שמעוררים קשיים רגשיים ומורכבויות. 

יד מאכילה ארנבות

מהם היתרונות בטיפול רגשי לבני-נוער הנעזר בבעלי- חיים?

גיל ההתבגרות מהווה תקופה מורכבת בחייהם של נערים ונערות רבים ורבות; תקופת חיים שבין הילדות לבגרות מעלה שאלות וסוגיות עמוקות על זהות, שייכות, משפחה וחברה, על תקוות, לבטים ושאיפות. תקופה המזמנת תהליכי נפרדות בהם הנפש נבנית והנער והנערה מגבשים את עצמיותם. 
באופן טבעי, התקופה מעוררת לעתים סערות רגשיות, ולצד הנפרדות והעצמאות, ישנו גם צורך בהכלה והכוונה של אחרים משמעותיים בחייהם. 
אנו למדים כי השינויים הפיסיים והנפשיים, שינויים במוטיבציה, צורך בגבול אל מול כמיהה לעצמאות ותהיות רבות כולם מהווים בסיס לקשיים שעלולים להתעורר ושבגינן מתבגרים רבים יכולים להעזר בטיפול הרגשי. במקביל התקופה מזמנת התמודדויות ואתגרים גם עבור ההורים שיכולים להעזר רבות בטיפול הורי סביב חוויית ההורות למתבגרים. 
מסיבות מגוונות, חלק מהמתבגרים נוטים להמנע מקשר חדש עם מבוגרים, וחלקם אף יאטמו בפניי הרעיון של טיפול רגשי. לכן, במרחב הטיפולי שלנו, אנחנו משתפים את בעלי החיים במרחב הטיפולי: בעלי החיים, אשר נוכחים מבחירה, מאפשרים לייצר עם המתבגרים קשר שלא היא נוצר אחרת, ומאפשרים להעלות סוגיות של זהות, מיניות, בחירה, שינויים גופניים ופיסיים, יחסי מרות, ועוד. חשוב מכל, המתבגרים שבטיפול יכולים להתחיל ולייצר עבור עצמם נרטיב חיים ואת סיפור התפתחותם בשל הנכחת סיפור חייהם של בעלי החיים שבמרחב.

הגישה הטיפולית במרכז ״פעמוני רוח״

 במרכז פעמוני רוח, מטרתו של הטיפול הרגשי, טיפול בגישה פסיכו-דינאמית, היא להגיע לתובנות על מצב רגשי המעורר התנהגויות, תחושות ורגשות בשיתוף בעלי-חיים, אם המטופל בוחר בנוכחותו של בעל החיים ואם בעל-החיים בוחר להיות נוכח במרחב.  
אתיקה מעל הכל. אתיקה כלפי בעל-החיים ואתיקה כלפי המטופלים.

סביבה ששומרת על בעל החיים ושומרת על המטופל, כל אחד כפרט עם צרכים משלו, כל אחד בעל זכות לראות ולהראות –רק היא מאפשרת תהליך טיפולי אמיתי. 

בתוך סביבה כזו מתאפשרים תהליכי גדילה נפשיים אמיתיים. 
אנו מאמינים כי הסביבה הטיפולית, בה בעלי-החיים בעצמם מקבלים טיפול ושיקום, היא סביבה שמורה ומגינה על המטופל ועל בעל-החיים.

מטופל הוא אדם שלם, עם רצונות, צרכים, סיפור, חסכים, מאוויים. לכל אילו מגיע מקום מחדר הטיפולים. לבעלי- חיים סיפור דומה. 

כשם שאין שני אנשים זהים וכל אחד הוא יחיד ומיוחד כך גם אין שני בעלי-חיים זהים וכדי שייווצר קשר ייחודי נדרשת היכרות מעמיקה בין השניים. 
בטיפול הנעזר בבעלי-חיים, בעלי-החיים מייצרים סביבה לא שיפוטית, מאפשרים מגע מנחם, תקשורת לא מילולית,

קשר חדש ולא טעון, מאפשרים תחושת גבולות גוף ויכולות תמלול דרך תחושות גוף ושפת גוף.

הם רגישים למטופלים ולעיתים גם מאפשרים תהליך טיפולי לאחר  שקשרים טיפוליים אחרים לא צלחו.

Cookie Consent Banner by Real Cookie Banner