ארנבת-הצלת-בעלי-חיים-בית-מחסה
ד"ר נועם רודיך

ד"ר נועם רודיך

נועם רודיך, מקימת פעמוני רוח, המרכז לטיפול הדדי באנשים ובבעלי חיים, מטפלת הנעזרת בבעלי חיים, דר' למדעי הרפואה

גידול ארנבון, איך ולמה?והאם ארנבונים אוכלים רק גזר.

ארנבונים הם חיות חברתיות שבמקור חיו חיי להקה. לכן הם זקוקים לחברה מתאימה להם.

התנהגויות של ארנבונים:

ארנבונים הם חיות נטרפות בטבע, וגם כחיה מבוייתת אפשר להבחין בהתנהגויות מאפיינות. הארנבונים מפחדים בקלות יחסית, ומגיבים תגובת קפאון כשהם מבוהלים. תגובה זו נוטה להתפרש בטעות כתגובה של הענות למגע יד אדם או להרמה. התנהגויות פחד הן התנהגויות של המנעות מתנועה, והצמדת האוזניים אל הגוף. התנהגות כעס ואזהרה אפשר לראות אצל ארנבון שבועט במקום ברגלו האחורית. הוא למעשה מזהיר את הסביבה שיש איום וסכנה. גם שמחה ורוגע ניתן לזהות אצל ארנבון. התנהגות הבינקי, היא קפיצה וסיבוב במהלכה היא התנהגות של אושר ושמחה. זוהי התנהגות משחקית של ארנבונים שמרגישים טוב ובטוח. בין ארנבונים ניתן לראות תגובת ”גרומינג”, ובה ארנבונים מתכרבלים ומנקים זה את זה. 

מה מצריך טיפול בארנבון?

ארנבון זקוק למרחב, וניתן לגדלו בבית במרחב גדול יחסית בעזרת גדר גורים של כלבים. במרחב המגורים של ארנבון נדרש מחסה, בו הארנבון יכול להתחבא לבחירתו בכל שעות היום. כמו כן נדרשת סלסלת חציר או מצע נייר דחוס שישמש את הארנבון לעשיית צרכים. ארנבונים בטבע חופרים הרבה, ולכן גם בשני רצוי לספק להם כלי אדמה לחפור בו. 

מה הארנבון אוכל ואיך מטפלים בו?

80% מתזונתו של ארנבון צריכה להתבסס על אספסת,לפני גיל שנה, ועל חציר אחר, לרוב שיבולת שועל לאחר גיל שנה. לכן זהו מרכיז המזון שצריך להיות זמין לארנבון בכל שעות היממה ובלי הגבלה. יתר התזונה מבוסס על כופתיות וירקות, במינון שיעודד את הארנבון לאכול חציר ולא ישביע אותו כך שהוא נמנע מחציר. 

שיקום והצלת ארנבונים, או, מהיכן ניתן להשיג ארנבון?

כמות בלתי נתפסת של ארנבונים ננטשת בכל שנה בישראל, הן ע”י משפחות שרכשו ארנבון בשביל ילדים, ומאסו בו תוך זמן קצר, הן ע”י פינות חי בהן הרביה לא מבוקרת וזקוקות לדילול כמו הארנבונים. מובן שקל יחסית לקנות ארנבון, אך רכישת בעלי חיים מעודדת סחר בבעלי חיים. קנית ארנבונים מלווה לרוב ע”י טעויות קשות, הפרדת גורים מהאמהות טרם זמן הגמילה, ומכירה של ארנבונים קטנים במסווה של ארנבון ננסי, שהוא המבוקש ביותר. 

ארנבונים רבים בישראל זקוקים לבית טוב וחם, בו יוכלו לכרסם חציר כאוות נפשם ולהתרוצץ עם חברי המשפחה. ההחלטה לגדול ארנבון מחייבת מסירות לתקופה של 10 שנים, ואיתה התווסף למשפחה יצור נעים, מתוק, עם הזנב המתוק ביותר שקיים. 

ים וציפורים

מהו טיפול רגשי?

מהו טיפול רגשי? טיפול שמתייחס לעולם הרגשי של האדם בכלל, ובפרט לתחושות אי נוחות המיוצרות בנפש האדם: ריקנות,

קרא/י עוד>>>